ZIEMIA ŚWIĘTA 2 210-20.04.2018

PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ 2018

W dniach 10 - 20. 04 2018 r. ks. Proboszcz Stanisław Potera, ks. Krzysztof Gołąbek oraz liczna grupa parafian udała się w pielgrzymce do Turcji i Ziemi świętej. Odwiedzili liczne miasta i miejsca związane z życiem i działalnością Jezusa Chrystusa jak również związane z pierwotnym Kościołem. Pielgrzymi udali się do: Istambułu, Ammanu, Madaba, na Górę Nebo, do Petry, Karaku, Jerashu , Nazaretu, Baniasu, Kafarnaum, nad Jezioro Galilejskie, na Góra Tabor, do Kany Galilejskiej, do Ein Karem, Betlejem, Betanii, nad Morze Martwe, do Jerozolimy, na Górę Oliwną, do Ogrodu Getsemani, oraz do wielu innych ciekawych miejsc.

Prezentujemy część zdjęć z tej pielgrzymki:

FOTO 1          FOTO 2          FOTO 3


 

WARSZTATY JEDNOŚCI 201813-14.04.2018

WARSZTATY JEDNOŚCI
RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE

Aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy.

            Piękny pejzaż Chmielnickich wzgórz, droga wiodąca na znaną wszystkim mieszkańcom Rzeszowa i okolic górę Magdalenkę i wyłaniający się za lasu Dom Młodych, to krajobraz jaki towarzyszył Diakonii animatorów z naszej parafii w ubiegły piątek i sobotę. Przeżywali bowiem już tradycyjnie jak każdego roku Warsztaty Jedności, a więc wyjazdowy dzień skupienia.

            Miał on za zadanie jeszcze bardziej pogłębić ich wiarę, zachęcić do wzajemnej służby na rzecz parafialnej Oazy i utwierdzić jedność pomiędzy animatorami. Pomocą w osiągnięciu zamierzonych celów była Eucharystia z licznymi komentarzami wyjaśniającymi poszczególne jej części, wspólna modlitwa Liturgią Godzin, spotkania poruszające temat Ducha Świętego w życiu chrześcijan, oraz wspólna integracja przez przygotowywanie posiłków, gry, wspólne rozmowy.

            Warsztaty te jak każdy wyjazd naszej wspólnoty rzeczywiście tworzyły klimat wspólnoty i jedności między uczestnikami. Grupa kilkunastu młodych ludzi wraz z ks. Dominikiem powróciła umocniona, wypoczęta i zadowolona, by budować jedność także poza wspólnotą Oazową.

Jedność wspólnot chrześcijańskich, rodzin chrześcijańskich są świadectwem tego, że Ojciec posłał Jezusa. /Papież Franciszek/

Zuzia


 

JAK WIDZI NASZ KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁ ARCHANIOŁ?

MOŻE WŁAŚNIE TAK!

Zobacz pierwsze ujęcia naszej świątyni z drona! 

SALA BALON LSO 24.04.1824.04.2018

LSO "JUNIOR" ZMIENIA HALĘ

Podczas, gdy starsi ministranci i lektorzy oraz młodzież z KSM grają nieprzerwanie w hali sportowej Instytutu Teologiczno-Pastoralnego (Seminarium), młodsza część LSO po zimie przechodzi do nowej hali przy SP Nr 21. Więcej miejsca, więcej biegania, więcej wysiłku, ale i więcej frajdy. Czy wpłynie to na większe zgranie i gorliwość ministrantów? Skoro na salę mogą wejść tylko ci, którzy wypełnili swój dyżur w minionym tygodniu, można mieć nadzieję, że tak. Zresztą wiadomo, że sport, zwłaszcza drużynowy, bardzo motywuje.


 

BIERZMOWANI MODLITEWNIKI 22.04.1822.04.2018

KU DOJRZAŁOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
WRĘCZENIE MODLITEWNIKÓW KANDYDATOM DO BIERZMOWANIA

Dziś podczas Mszy św. o godz. 17:00 kandydaci do bierzmowania otrzymali „Modlitewniki Dojrzałego Chrześcijanina”. Wyrazili chęć świadomego wejścia na drogę przygotowania do tego sakramentu. Na początku tygodnia modlitw o powołania pamietajmy także o nich, aby dobrze rozeznali swoją drogę i osiągneli na niej dojrzałą wiarę.


 

GRILL KSM OAZA LSO 21.04.18

21.04.2018

BYĆ RAZEM

Kontynuacją uroczystych obchodów 25-lecia KSM naszej diecezji w naszej parafii był wspólny grill dla dzieci i młodzieży z grup KSM, OAZY i LSO. Wystarczy być razem, by odczuć siłę wspólnoty i jej przyciąganie. Czy to wspólna modlitwa, czy jedzenie... niech nas jednoczą w jednej parafii, na chwałę Boga. "Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie" (1Kor 10,31).


 

25 ksm21.04.2018

25 LAT KSM W DIECEZJI RZESZOWSKIEJ

Sobotnie przedpołudnie (21.04.2018) zgromadziło licznie przybyłą młodzież na obchody 25 rocznicy powstania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w naszej diecezji. Mszy św. wraz przybyłymi księżmi w kościele św. Rocha i św. Marcina w Rzeszowie-Słocinie przewodniczył Ks. Bp Jan Wątroba. Po przejściu za sztandarem do pobliskiego budynku Wyższego Seminarium Duchownego (Instytut Teologiczno-Pastoralny) rozpoczęła się druga część - uroczysty Zjazd KSM. Wśród licznie przybyłych gości byli przedstawiciele władz, asystenci KSM, byli prezeci i członkowie zarządów, obecny zarząd oraz członkowie i sympatycy KSM. Nie mogło również zabraknąć przedstawicielstwa z naszej parafii. Młodzież patrzyła na przeszłość, ale spoglądała również w przyszłość, słuchając słów swoich poprzedników. W drodze ku dojrzałości chrześcijańskiej KSM staje się konkretnym miejcem wzrostu i rozwoju, daje wspólnotę i buduje silne relacje, które nieraz zostają na całe życie. A wszystko po to, by jak najlepiej wypełnić słowa przysięgi i odpowiedzieć życiem: "Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie, gotów? Gotów!".


 

KONKURS BIBLIJNY 2018 REJON kopia21.04.2018

DIECEZJALNY KONKURS BIBLIJNY 2018

Na stałe już chyba wpisał się w życie Szkoły Podstawowej Nr 27 Diecezjalny Konkurs Biblijny. Co roku cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Liczba uczestników jest jedną z najwyższych w skali miasta, a i wyniki świadczą same o ich zdobywcach. W tym roku, w związku z dużą liczbą zakwalifikowanych do rejonowego etapu konkursu, odbył się on w naszej szkole. Uczniowie mieli odpowiedzieć na szereg poważnych już pytań dotyczących Ewangelii wg św. Mateusza. Do trzeciego i ostatniego zarazem etapu zakwalifikowały się cztery osoby: Piotr Giermata (VI), Gabriela Malicka (V), Natalia Sierżęga (VI), Julia Ślizak (VI). Gratulujemy i życzymy światła Ducha Świętego podczas reprezentowania naszej parafii na centralnym etapie konkursu!

Zespół Katechetyczny


 

 

via lucis 201820.04.2018

DROGA ŚWIATŁA

Zgodnie z zapowiedziami w piątkowy wieczór w naszej parafii odbyło się nabożeństwo drogi światła. Via lucis to nabożeństwo podobne do drogi krzyżowej charakterystycznej szczególnie dla okresu Wielkiego Postu. Szczególnie przeżywane jest w okresie wielkanocnym, gdyż ukazuje w kolejnych stacjach epifanie Jezusa po zmartwychwstaniu, czyli momenty, w których Chrystus ukazuje się ludziom. Nabożeństwo to bardzo korespnduje ze słowem Bożym tego czasu. Tę wspólną modlitwę przygotowali dorośli i młodzież zgromadzeni w różnych wspónotach: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży "Pod Dzidą", Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Schola Parafialna i Liturgiczna Służba Ołtarza. Spotkanie ze Zmartwychwstałym zebrało wszystkich w jedno wokół światła paschału, który symbolizuje samego Chrystusa. Śpiew dobiegający się z kościoła, rozważania i światło zapraszały przechodniów do wstąpienia na chwilę modlitwy, jakby sam Jezus mówił: Jestem tu, żyję i życie daję...


 

14.04.2018

ZMIANA TERMINU PRÓBY PRZED I KOMUNIĄ

W związku z prośbą rodziców odnośnie terminu pierwszej próby przed I Komunią św. informujemy, że został on zmieniony z soboty (28 kwietnia) na czwartek (26 kwietnia). Prośba była motywowana przez większość rodziców chęcią wyjazdu na weekend majowy w sobotę.

Z wyrazami szacunku

Ks. Katecheci


 

ksm grill 14.04.1814.04.2018

KU WSPÓLNOCIE

Według jednego artykułu pt. "Antropologia: Grill w jaskini" paleoantropolodzy znaleźli dowody na zaawansowane łowiectwo sprzed 250 000 lat. Ludzie zdobyte podczas polowania mięso obrabiali termicznie, wybierając tylko najsmaczniejsze kąski. W związku z tym trudno się dziwić popularności ognisk i grillowania w dzisiejszych czasach. Nie odbiega od tego trendu także nasza młodzież, która już pierwszą "obróbkę termiczną" ma za sobą. Łowy co prawda na razie odbyły się w sklepie, ale w końcu od czegoś trzeba zacząć. A wszystko po to, by być razem. Bo wspólnotę buduje się przy stole Eucharystycznym, ale także i kuchennym...


 

X TYDZIEŃ BIBLIJNY

2238 plakat X tydzien biblijny druk malyX tydzien biblijny 1140x1675

Oficjalne obchody X Tygodnia Biblijnego połączonego z II Narodowym Czytaniem Pisma Świętego w naszej Diecezji rozpoczną się w sobotę 14 kwietnia w kościele pw. Krzyża Świętego przy ul. 3-go Maja Mszą św. o godz. 18.30, po czym nastąpi mini-maraton czytania Pisma Św. do godz. 24.00.

W niedzielę 15 kwietnia w Katedrze Rzeszowskiej będzie miała miejsce uroczysta Msza św. inaugurująca X Tydzień Biblijny pod przewodnictwem JE Biskupa Kazimierza Górnego, transmitowana przez Radio Via.

Po Mszy św. w „sali papieskiej” wykład ks. prof. A. Kubisia (KUL), „Metafora oblubieńcza w Nowym Testamencie”. Zapraszamy wszystkich chętnych, a zwłaszcza członków parafialnych grup biblijnych do udziału w tych wydarzeniach.

Ks. dr M. Dzik
Moderator Dzieła Biblijnego
im. św. Jana Pawła II
w Diecezji Rzeszowskiej

Podobnie jak w latach ubiegłych wydarzenie ma na celu pomóc w lepszym poznaniu i zrozumieniu Pisma Świętego. Jest to również czas głębszego zjednoczenia z Chrystusem, poznania Jego słowa, spotkania się z Nim osobiście.


 

KSM NARZECZEŃSTWO13.04.2018

KSM O MAŁŻEŃSTWIE I NARZECZEŃSTWIE

Tematem piątkowego spotkania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży "Pod Dzidą" było małżeństwo i narzeczeństwo. Idąc drogą sakramentów tym razem zastanawialiiśmy się nad celem i sensem małżeństwa, nad pięknem i wagą miłości, nad znaczeniem tego sakramentu i odpowiedzialnością, jaką niesie ze sobą. Po świadectwach narzeczonych, w drugiej części spotkania podzieliliśmy się na dwie grupy: za i przeciw narzeczeństwu, aby lepiej zrozumieć argumentację Kościoła i świata. W ramach tej debaty ukazało się wiele stanowisk, różnic w poglądach i podejściu, co, jak mamy nadzieję, pomoże nam w lepszym rozumieniu nauki Kościoła oraz naszych rówieśników i młodzieży w ogóle. Zresztą narzeczeni są wśród nas, a wiele osób poznało i związało się właśnie przez przynależenie do KSM, więc inwestujemy w siebie!


 

plakat polkolonia212.04.2018

PÓŁKOLONIA NA TABORZE W RZESZOWIE

Terminy: 25-29 czerwca 2018

2-6 lipca 2018

Informacje: www.tabor.rzeszow.pl

ks. Rafał Flak (786 997 000)


 

pasek3