16.12.2018r.

RADUJCIE SIĘ!

01Blask trzeciej świecy w wieńcu adwentowym przypomina nam, że wkraczamy w drugi okres Adwentu – czas bezpośredniego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Oczekiwanie na przyjście Jezusa, świadomość Jego bliskości rodzi radość. „Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko!” (Flp 4, 4-5) – głosi dzisiejsza antyfona na wejście. Również pozostałe teksty liturgiczne odzwierciedlają radosny charakter trzeciej niedzieli Adwentu. Stąd też nazywana jest często niedzielą radości lub niedzielą Gaudete. Ta druga nazwa pochodzi od wspomnianej już pierwszej antyfony mszalnej, która po łacinie rozpoczyna się słowami „Gaudete in Domino semper”. Radosny charakter dzisiejszej niedzieli podkreśla także kolor szat liturgicznych. W okresie Adwentu liturgia sprawowana jest w szatach koloru fioletowego. Wyjątek stanowi trzecia niedziela, kiedy kapłani mogą sprawować liturgię w szatach koloru różowego. W całym roku liturgicznym kolor ten stosuje się tylko dwa razy (oprócz niedzieli Gaudete, jeszcze w czwartą niedzielę Wielkiego Postu - niedzielę Laetare). Symbolizuje on radość z przyjścia Chrystusa i daru odkupienia. Tradycja świętowania niedzieli Gaudete wywodzi się z czasów, gdy Adwent miał typowo postny charakter. Była wówczas jedynym radosnym jego akcentem. Obecnie przeżywamy Adwent, jako czas radosnego oczekiwania. Jesteśmy wezwani do radości i Kościół nam o tym dzisiaj przypomina. Może to właściwy moment, by zastanowić się, czym jest chrześcijańska radość i jakie jest jej prawdziwe źródło. Czy przyjmujemy radość, jako dar dany nam od Boga, o który należy dbać i odkrywać w sobie poprzez bliski kontakt z Bogiem? Czy pamiętamy, że i tym darem możemy dzielić się z innymi? Adwentowe czuwanie wkrótce dobiegnie końca. Oby nasze serca naprawdę rozradowały się na przyjście Pana! Czy są gotowe na spotkanie z Nim?

08.12.2018r.

PARAFIALNE ANDRZEJKI I WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA

Zapraszamy do galerii zdjęć z ostatnich wydarzeń w naszej parafialnej wspólnocie - zabawy andrzejkowej oraz wizyty świętego Mikołaja. Zabawę Andrzejkową przygotowała młodzież z Ruchu Światło - Życie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Z kolei na wizytę św. Mikołaja w naszej wspólnocie z niecierpliwością czekały dzieci, które św. Mikołaj obdarował uśmiechem i prezentami.

Desktop1 Eas

07.12.2018r.

OSIEDLOWE SPOTKANIE ZE ŚWIETYM MIKOŁAJEM

mikołaj 1a

05.12.2018r.

I NIEDZIELA ADWENTU - JUBILEUSZ KS. JACKA PIROGA

IMG 2596 EZa nami pierwsza niedziela adwentu, która wprowadziła nas w szczególny czas oczekiwania na przyjscie Chrystusa. Wspólnie chcemy przeżyć czas adwentowego czuwania, by jeszcze lepiej przygotować sie nie tylko do świąt Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów. W tym roku w naszej parafialnej wspólnocie gościliśmy ks. Jacka Piroga - naszego byłego wikariusza - który w tym roku obchodzi jubileusz 25 - lecia kapłaństwa. Wspolnie z ks. proboszczem celebrował on mszę świętą, wspominał lata posługi w naszej parafii oraz wręczył pamiątkowe obrazki i słodycze dla dzieci. Księdzu Jackowi życzymy Bożego Błogosławiaństwa i opieki Matki Bożej na dalsze lata jego kapłańskiej posługi.

 

05.12.2018r.

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM

logo glowne

 

W czwartek - 6 grudnia - o godz. 17.00, zapraszamy dzieci na spotkanie ze Św. Mikołajem. Zainteresowani rodzice mogą przychodzić wcześniej, od godz. 16.30. Spotkanie odbędzie się w budynku parafialnym.

 

 

 

 

 

ZAPRASZAMY :)

03.12.2018r.

WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM

gggggjjjjjj

 

 „Caritas” jak co roku organizuje „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”,w ramach którego rozprowadza wigilijne świece. Proponowana przez Caritas ofiara: świeca mała – 5 zł., świeca duża – 12 zł. Można również zabrać „Torby Miłosierdzia”. Wypełnione torby będą przekazywane przez Akcję Katolicką potrzebującym w parafii.

03.12.2018r.

CZUWAJCIE

lijlijljiW kościele katolickim w niedzielę - 2 grudnia rozpoczął się ADWENT – pierwszy okres roku liturgicznego. Hasłem tego roku są słowa: „W mocy Bożego Ducha”. Jest to czas przygotowania do Bożego Narodzenia, jest to też okazja do tego, aby pomyśleć nad sensem swojego życia, sensem swoich codziennych zadań, które podejmujemy jak również czasem dzielenie się doświadczeniem wiary. Jednocześnie zauważamy, że ołtarz jest przyozdobiony jakby skromniej niż zwykle... Na widocznym miejscu znajduje się upleciony z zielonych gałązek wieniec, przyozdobiony czterema świecami, które będą zapalane w kolejne niedziele Adwentu. Pierwsza symbolizuje przebaczenie przez Boga grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie. Druga – wiarę patriarchów Izraela w dar Ziemi Obiecanej. Trzecia – to symbol radości króla Dawida świętującego przymierze z Bogiem. W czwartą niedzielę Adwentu zapłoną już wszystkie cztery świece. Ostatnia czwarta świeca symbolizuje nauczanie proroków, zapowiadających przyjście Mesjasza i Jego królestwa. Zauważamy też fioletowe szaty liturgiczne i słyszymy pieśni stwarzające atmosferę powagi, zamyślenia i tęsknoty. Codziennie wieczorem sprawowane będą Roraty – Msze św. ze szczególnym wspomnieniem Matki Bożej, która niegdyś z wielką miłością oczekiwała na przyjście Zbawiciela. Symbolem Maryi obecnym w czasie nabożeństwa jest umieszczona w pobliżu ołtarza biała świeca z niebieską wstążką (zwana Roratką). Jest ona zapalana na czas Mszy świętej. Często dzieci przychodzą do Kościoła na roraty z własnymi lampionami, wewnątrz których umieszczone są świece. Zapraszamy na Msze św. Roratnie – w niedziele o godz. 7:00, w dni powszednie o godz. 18:00.

Adwent jest dobrym momentem do nawrócenia się. Powinna nam w tym okresie towarzyszyć nadzieja oparta na słowach Bożej obietnicy. Żyjmy więc w cichości i skupieniu, we wzajemnym poszanowaniu, aby nie zagłuszyć świętych kroków zbliżającego się do nas Boga.

Ewelina Nawacka

01.12.2018r.

ZAPROSZENIE NA FILM

Z okazji św. Mikołaja zapraszamy dzieci i młodzież z parafialnych grup - KSM, Oaza, LSO, Schola, Maryjki na film "Grinch".
czas: 6 grudnia, najbliższy czwartek
godzina: 18:00
miejsce: Multikino w Millenium Hall. 
Film trwa: 90 minut.
Należy być w kinie kilka minut przed godziną 18:00 i podpisać się na liście. Prosimy Rodziców o przywiezienie i odebranie dzieci z kina. Należy się zgłosić też wcześniej u księdza Czesława (oprócz osób, które już się zapisały na listę).

Zapraszamy :)

01.12.2018r.

SPOTKANIE SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS W RZESZOWIE

IMG 20181121 121Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości - Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowało spotkanie dla wolontariuszy i opiekunów Szkolnych Kół Caritas. Spotkanie odbyło się w środę 21 listopada w Rzeszowie w Instytucie Teologiczno - Pastoralnym. Wzięli w nim udział przedstawiciele SKC z klasy 8 C i B, pod opieką ks. Czesława. Spotkanie poprowadzili kapłani: Stanisław Słowik i Piotr Potyrała z Zarządu Caritas naszej diecezji. W programie była wspólna modlitwa Anioł Pański i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Przedstawiono także postać św. Stanisława Kostki "patrona trudnych dróg" i zaprezentowano "Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Ubogich". Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg w swoim wystąpieniu ukazał rolę Kościoła katolickiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Młodzież obejrzała także film "Dzieła miłosierdzia Caritas", który ukazał się w TVP Rzeszów. Na zakończenie zostały ogłoszone wyniki konkursu: "Dzieło Miłosierdzia Caritas na 100-lecie odzyskania niepodległości. Nasze Szkolne Koło CaritasIMG 20181128 074 otrzymało dyplom. Wolontariusze, którzy wzięli udział w spotkaniu otrzymali pamiątkowe albumy. Młodzież i opiekunowie na zakończenie przy poczęstunku mieli okazję rozmawiać z innymi wolontariuszami i dzielić się swoimi doświadczeniami.

 

 

 

Zachęcamy do pomagania innym, w nadchodzącym czasie i akcjach - zbiórkach żywności w sklepach prowadzonych przez Banki Żywności i Caritas.

ks. Czesław Matuła

28.11.2018r.

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚW. STANISŁAWA KOSTKI

46922986 1235759929908539 1566766720545193984 nW dniach 26 - 27 Listopada, nasza parafialna wspólnota gościła relikwie św. Stanisława Kostki, peregrynujące po diecezji z okazji 450 - tej rocznicy jego śmierci. Relikwie te odwiedzają te parafie naszej diecezji, w których isnieją i działają oddziały Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Nasz oddział KSM "Pod Dzidą" wraz z Ruchem Światło - Życie, czynnie zaangażował się w przyjecię relikwii i oprawę liturgiczną tego wydarzenia. Relikwie powitaliśmy w poniedziałek uroczystą Mszą Świętą o godz 18.00. Po jej zakończeniu, młodzież KSM i Oazy przygotowała czuwanie grup parafialnych do godz. 20.00. Peregrynację relikwii św. Stanisława zakończyliśmy we wtorek o godz. 15.00 nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego. Dziekujemy wszystkim parafianom - w sposób szczególny młodzieży zrzeszonej w KSM i Ruchu Światło - Życie - za czynnny udział i godne przyjęcie relikwii Świętego Patrona Młodzieży.

27.11.2018r.

KONCERT PATRIOTYCZNY CHÓRKU SP 27

IMG 20181125 114728W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, na mszy świętej o godzinie 12.00, mogliśmy wysłuchać koncertu patriotycznego w wykonaniu chórku  Szkoły podstawowej nr 27 w Rzeszowie, pod kierownictwem pani mgr Joanny Wojtaszek. Występ młodych artystów wzbudził duże zaintersowanie naszych parafian, którzy licznie przybyli na Eucharystię oraz mogli wysłuchać pięknych pieśni patriotycznych podzielonych na trzy okresy historyczne: I wojnę światową, II wojnę światową oraz współczesność. Występowi chórku towarzyszyła również pantomima w wykonaniu uczniów SP27. Dziekujęmy młodym artystom za ich piękny występ i godne uczczenie 100 rocznicy niepodległości naszej ojczyzny.

 

22.11.2018r.

ZAPROSZENIE NA KONCERT PATRIOTYCZNY

IMG 1396W nabliższą niedzielę - 25 Listopada - na Mszy Świętej o godz. 12.00, będziemy mogli wysłuchać koncertu pieśni patriotycznej w wykonaniu chóru szkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Rzeszowie, pod dyrekcją pani mgr Joanny Wojtaszek. Serdecznie zapraszamy do udziału we Mszy Świętej i wysłuchania koncertu młodych artystów, z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

20.11.2018r.

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚWIĘTEGO STANISŁAWA

W dniach 26 - 27 Listopada, nasza wspólnota parafialna przeżywać będzie nawiedzenie relikwii św. Stanisława Kostki. Zachęcamy do zapoznania się z programem nawiedzenia i zapraszamy do wspolnej modlitwy przy relikwiach świetego Stanisława.

Peregrynacj

17.11.2018r.

MŁODZIEŻOWA MODLITWA ZA ZMARŁYCH

IMG 20181116 197666543"Świętą i zbawienną rzeczą jest modlić się za umarłych, aby od grzechów swoich byli uwolnieni" - ten wyjątkowy fragment pochodzący z 2 Księgi Machabejskiej w piękny sposób ukazuje sens i wartość naszej modlitwy w intencji zmarłych. Zgodnie z jej przesłaniem, młodzież naszej parafii zrzeszona w Katolickim Stowarzyzeniu Młodzieży oraz w Ruchu Światło - Życie, wspólnie nawiedziła rzeszowski cmentarz "Pobitno", z darem modlitwy w intencji zmarłych. Młodzież przygotowała krótkie życiorysy ważnych osób spoczywających na naszym cmentarzu, by wspolnie rozważać ich bochaterskie czyny - m.in. Leopolda "Lisa" Kuli oraz ks. Józefa Jałowego. Młodzież przyniosła ze sobą znicze, które składała na zapomnianych grobach. Na zakończenie wieczornej modlitwy, wspolnie odśpiewany został hymn narodowy. Warto pamiętać o bohaterach spoczywających obok nas, by ich pamięć nigdy nie została zatarta, a świadectwo ich życia motywowało kolejne pokolenia polaków.

pasek3