19.10.2018r.

10 – lecie koła przyjaciół Rodziny Radia Maryja

Nasza parafialna wspólnota - Rodzina Radia Maryja - istnieje już 10 lat. 8 września 2008 r. liczna grupa parafian zgłosiła chęć utworzenia Koła Rodziny Radia Maryja. Bardzo wymowna ta data powstania Koła - 8 września, to święto Matki Bożej Siewnej, a więc mamy być „ewangelicznymi siewcami”. Św. Jan Paweł II, 16 października 1997 r., do Rodziny Radia Maryja powiedział: „Wypełniacie wielką misję do przepowiadania Ewangelii 59 6wszelkiemu stworzeniu, podobni jesteście do ewangelicznego siewcy, który wyszedł siać ziarno.” Za tymi wielkimi słowami muszą iść czyny i modlitwa. W każdy trzeci wtorek miesiąca członkowie Koła spotykają się w kościele na modlitwie różańcowej, następnie uczestniczą we Mszy św., a później odbywają spotkania formacyjne, prowadzone „pod okiem” opiekuna duchowego. Z wielką sympatią i wdzięcznością - za opiekę i poświęcony nam czas - wspominamy pierwszych opiekunów duchowych naszej wspólnoty. A byli to księża: ks. Marek Wygonik, ks. Krystian Winiarski, ks. Mirosław Kardaś i ks. Jakub Nagi. Bóg zapłać za radosny dar wspólnego wzrastania w wierze i szczęść im Boże w dalszej pracy duszpasterskiej. Obecnym opiekunem duchowym parafialnej RRM - już trzeci rok - jest ks. Dominik Kiełb. Ujmująca jest Jego serdeczność, otwartość i „ opiekuńczość” wobec nas. Wspólnie z ks. Dominikiem ustalamy tematykę wtorkowych spotkań, oglądamy filmy o tematyce religijnej, zapraszamy „ciekawych” ludzi z „bogatą” biografią, dyskutujemy na nurtujące nas tematy z zakresu duchowości, które zwykle przybierają formę „rozmów niedokończonych” Rokrocznie w maju ks. Dominik organizuje nam „niezwykłe” majówki do „niezwykłych” miejsc. Ta miniona pielgrzymka majowa prowadziła do Sokółki, Świętej Wody, Świętej Lipki, Stoczka Warmińskiego i do Gietrzwałdu. Wspaniałe duchowe przeżycia i wrażenia na długo pozostaną nam w pamięci - Deo gratias.pChcemy nie tylko się modlić i pracować na swoją postawą chrześcijańską, ale przede wszystkim być „pojętnymi świadkami Ewangelii”. Zapraszamy wiec chętnych parafian do tej wspólnoty Rodziny Radia Maryja, aby nasz Głos stawał się coraz mocniejszy.

p.Danuta Wróblewska

16.10.2018r.

ZAPROSZENIE

Koło Przyjaciół Radia Maryja Z okazji 10 - lecia istnienia Koła Rodziny Radia Maryja zapraszamy na pielgrzymko - wycieczkę do Zamościa, Krasnobrodu oraz do Zwierzyńca. Pielgrzymka będzie miała miejsce w sobotę, 27 października 2018 r. Koszt 50 zł.

Zapisy w zakrystii.

16.10.2018r.

XVIII DZIEŃ PAPIESKI

 

qqq14 października obchodziliśmy XVIII Dzień Papieski, którego hasłem było: „PROMIENIOWANIE OJCOSTWA”, hasło to zostało zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. Promieniowanie ojcostwa” – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok. W tym Dniu Papieskim rozważania i działania skupione są wokół dwóch rocznic z życia św. Jana Pawła II (60 rocznicy sakry biskupiej i 40 rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową) oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne hasło przypomina nam, że Pan Bóg potęguje swoje imię „Ojciec” troszcząc się o nasze zbawienie. Stanowi to zarazem wskazanie dla nas, by należycie przeżywać tajemnicę ojcostwa, najpierw poprzez ufne zawierzenie Bogu Ojcu, a w konsekwencji właściwe przeżywanie relacji ojcowskich w odniesieniach między ludźmi. Uroczystości związane z obchodami Dnia Papieskiego odbyły się w Parku Papieskim, to właśnie tam od godz. 11:30 działała Wioska Papieska, a o godz. 15.00 odbyła się uroczysta Msza święta w Katedrze Rzeszowskiej, a po niej przemarsz do Parku Papieskiego gdzie odbył się koncert Niny Nowak. Święto papieskie ma również wymiar charytatywny. Dlatego też tego dnia tysiące wolontariuszy w naszej Ojczyźnie angażowało się w zbiórkę pieniędzy, dzięki którym można będzie wspomóc podopiecznych fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – uzdolnioną młodzież z ubogich rodzin.

Ewelina Nawacka

08.10.2018r.

STADION MŁODYCH - RELACJA

IMG 2018100W sobotę, 6 października, z naszej Parafii i Dekanatu Rzeszów - Katedra udało się 74 osoby do Warszawy na Stadion Narodowy. Uczestniczyliśmy w „Stadionie Młodych: włącz pełnię wiary”. Idea spotkania skupiła jest wokół rozpoczętego 3 październiku Synodu Biskupów w Rzymie nt.: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Z Parafii wyjechaliśmy o godz.: 6:00 pod opieką ks. Czesława i Siostry Elżbiety. Na Stadion Narodowy weszliśmy w południe. Spotkanie rozpoczęło się od wezwania Ducha Świętego i modlitwy uwielbienia.

W spotkaniu wzięły udział znane zespoły oraz muzycy, m.in.: Rock and Fire, Wyrwani z Niewoli, TGD, ks. Kuba Bartczak, Besiu, Gospel Rain & Chór dla Jezusa, Exodus 15, Muode Koty, Full Power Spirit, Muniek Staszczyk i inni. Śpiewy przeplatane były konferencjami i świadectwami, wśród nich bardzo interesujące było wystąpienie charyzmatyka Marcina Zielińskiego i wideokonferencja Ks. Biskupa Grzegorza Rysia. O godz.: 15:00 Koronkę do Bożego Miłosierdzia poprowadził ordynariusz Diecezji Warszawsko – Praskiej Ks. Biskup Romuald Kamiński. Mszę świętą celebrował ks. kardynał Kazimierz Nycz, w asyście około sześciuset kapłanów. Słowo Boże wygłosił Ks. Biskup Edward Dajczak. Bardzo interesujące było także przedstawienie - rysowanie piaskiem.

W trakcie wystąpień i śpiewów na płycie Stadionu Narodowego można było także przyjąć sakrament spowiedzi w Strefie Pojednania, adorować Najświętszy Sakrament w kaplicy lub poprosić o modlitwę wstawienniczą kapłanów, siostry zakonne i wolontariuszy. W Strefie SŁOWA można było posłuchać konferencji i świadectw, m.in.: Arkadiusza Łodziewskiego, Patrycji Hurlak, Henryka Krzosek, Adama Woronowicza, ks. dra Tomasza Bielińskiego, Dominiki Figurskiej, ks. dra hab. Piotra Kieniewicza, ks. dra hab. Tomasza Szałandy, ks. Dominika Chmielewskiego. Spotkanie zakończyło się adoracją Pana Jezusa i błogosławieństwem o północy. Do naszej Parafii powróciliśmy przed godz.: 7:00 w niedzielę.

Składamy serdeczne podziękowanie ks. Kamilowi Kojder z Parafii Biała, który czuwał nad organizacją całego wyjazdu w naszym Dekanacie i postarał się o dofinansowanie. Więcej informacji i dokumentacji spotkania można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia: www.stadionmlodych.pl Głównym organizatorem spotkania na Stadionie Narodowym był ks. Rafał Jarosiewicz z Fundacji SMS z nieba i Diecezja Koszalińsko – Kołobrzeska. W spotkaniu wzięło udział około 40 tysięcy ludzi.

Ks. Czesław

03.10.2018r.

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTYCH ARCHANIOŁÓW - ODPUST PARAFIALNY

IMG 0917a1 Easy Resize.com kopiaDzień 29 września jest corocznie istotną datą w liturgicznym kalendarzu dla całej naszej parafialnej wspólnoty. Obchodzimy wówczas Uroczyśtość św. Archaniołów - Michała, Gabriela i Rafała, w sposób szczególny wspominając naszego Patrona - Św. Michała Archanioła, wodza niebieskich zastępów. Tegorocznej sumie odpustowej przewodniczył ks. Krzysztof Gołąbek - proboszcz rzeszowskiej katedry, a przed laty - nasz były wikariusz. Podczas Uroczystej Mszy ŚwiętejIMG 0910a Easy Resize.com kopia wygłosił on Słowo Boże, w którym przypomniał szczególną rolę Św. Michała Archanioła w walce z pokusami złego ducha oraz zachcił nas do jeszcze wytrwalszej modlitwy za wstawienictwem naszego św. patrona. Po Mszy Świętej mogliśmy uczesniczyć we wspolnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz zwierzyć nas samych i naszą parafialną wspolnotę dobremu Bogu, za wstawienictwem świętych Archaniołów. IMG 0883a Easy Resize.com kopiaDziękujemy wszytskim licznie zgromadzonym parafianom i zaproszonym gościom, którzy nawiedizi naszą świątynię w tym szczególnym dniu, za wspolnotowe uczczenie naszego świętego Patrona - Świętego Michała Archanioła, jednocześnie polecając nas wszystkich jego opiece i wstawienictwu.

30.09.2018r.

PARAFIADA 2018

Tradycyjnie w dzień poprzedzający odpust ku czci św. Archaniołów - Michała, Gabriela i Rafała, nasza parafia20180928 083109 resized organizowała dla uczniów naszych szkół Parafiadę, podczas której dzieci mogły spędzić czas wraz ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami w duchu wspólnoty i radości. Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 6 oraz 20180928 100414 resizedSzkoły Podstawowej nr 21 uczestniczyli w Mszy Świętej, przygotowywali plakaty patriotyczne, brali udział w zawodach sportowych o statuetkę św. Michała Archanioła, uczestniczyli w kinowych seansach filmowych oraz mogli wysłuchać koncertu zespołu rockowego "Buldożer!". Szczególny dzień jaki uczniowie szkół spędzili wraz ze swoimi nayczycielami i katechetami, miał na celuIMG 20180928 WA0013 przybliżenie im postaci świętego Michała Archanioła - patrona naszej parafialnej wspólnoty oraz poprzez wspólną intergrację i zabawę zachecić ich do jeszcze większego pogłębienia swojej wiary i doświadczenia Pana Boga. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i wierzymy, że każdy odnalazł w nim coś dla ciała i dla ducha.

24.09.2018r.

PROCESJA ARCHANIELSKA

„Oto ja posyłam Anioła przed tobą, Aby cię strzegł w czasie twojej drogi..”

 

DSC00002W niedzielę (23 września br.) o godz. 17 odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Ks. Rafał Flak, a współcelebransami byli ks. Jakub Nagi i ks. Proboszcz Stanisław Potera. Po Mszy świętej rozpoczęła się uroczysta Procesja Archanielska, która przeszła od Kościoła ul. Św. Michała Archanioła, Paderewskiego i zakończyła się przy figurze Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Ossolińskich. Na czele procesji szli ministranci z krzyżem, dziewczynki ze Służby Maryjnej pod opieką Siostry Małgorzaty, Rycerze Św. Michała Archanioła, którzy nieśli figurę Księcia Zastępów Anielskich za nimi szedł Ks. Rafał Flak, który przewodniczył procesji, nasi księża oraz licznie zgromadzeni parafianie ich rodziny i goście. W czasie procesji za wstawiennictwem naszego patrona i chórów anielskich poprzez modlitwę wypraszaliśmy łaski u Boga. O wokalną oprawę podczas Mszy św. jak i procesji zadbała Siostra Jolanta, która śpiewała pieśni kościelne, a między innymi też pieśni o naszym patronie. „…Święty Michale Archaniele – swoim światłem oświecaj nas. Święty Michale Archaniele – swoimi skrzydłami ochraniaj nas. Święty Michale Archaniele – swoim mieczem broń nas. Święty Michale Archaniele – swoją potęgą umacniaj nas. Święty Michale Archaniele – swoją miłością rozpalaj nas. Święty Michale Archaniele – wraz ze świętymi Archaniołami Gabrielem i Rafałem oraz ze wszystkimi Aniołami wspomagaj nas…”. Procesja zakończyła się przy figurze NajświętszegoDSC00005 Serca Pana Jezusa. Na zakończenie Ks. Rafał Flak odczytał „Akt oddania się Św. Michałowi Archaniołowi” powierzając wszystkich zgromadzonych, całą naszą wspólnotę parafialną, nasze rodziny i wszystkich gości. Udział w procesji był publicznym wyznaniem naszej wiary, znakiem uwielbienia Boga, uproszenia opieki Bożej za pośrednictwem naszego patrona Św. Michała Archanioła.

Ewelina Nawacka

23.09.2018r.

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

fatimska13 dzień miesiąca to szczególny dzień wspomnienia objawień Matki Bożej w Fatimie. Dla naszej wspólnoty parafialnej wyjątkowym dniem był 13 września, kiedy pielgrzymowaliśmy na wieczór fatimski do Rzeszowskiej Katedry. W comiesięcznych modlitewnych spotkaniach sanktuarium katedralnym uczestniczy wiele osób z naszej parafii, jednak to wrześniowe gromadzi ich bardzo wiele.

Grupa około 50 osób wraz z księdzem Czesławem pielgrzymowała pieszo z naszego kościoła, poprzez Park Papieski, do Katedry. Inni dotarli indywidualnie lub ze swoimi rodzinami, ale wszyscy z jednym pragnieniem, by być tam, jako pielgrzymi.

Rodzina, gdy jest rozproszona, co jakiś czas spotyka się w domu, u mamy, by ze sobą być, ze sobą się spotkać, wymienić wzajemne doświadczenia, rozwiązać trudności i cieszyć się swoimi sukcesami. Podobnie przychodzimy do Maryi, jako do Matki, która wszystko rozumie, która sercem ogarnia każdego z nas, która zobaczyć dobro w nas umie i jest z nami w każdy czas.

Nasze spotkanie z Maryją rozpoczęło się od Eucharystii, bo Matka Boża zawsze prowadzi do Chrystusa. Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Proboszcz, który wymienił intencje pielgrzymujących, a pośród nich Panu Bogu polecał naszą parafię i inne parafie dekanatu. Homilię wygłosił ks. Jakub Nagi. Zachęcił w niej, aby wraz z Apostołem Janem stanąć na Golgocie, pod krzyżem Chrystusa i usłyszeć słowa: Oto matka twoja, by ochotnie przyjąć Maryję jako Matkę. Skutkiem tego będzie wsłuchiwanie się w jej głos, pójście za jej przykładem, by po spotkaniu z Maryją-Matką  wrócić lepszym, bo od Matki wraca się lepszym. Mszę świętą koncelebrowali również kapłani dekanatu katedralnego. Po Eucharystii w procesji światła z figurą Fatimskiej Pani i relikwiami pastuszków, którym objawiła się Maryja 101 lat temu, wyszliśmy na plac przed kościołem. Tam rozważając poszczególne tajemnice różańcowe, znosiliśmy Bogu przez Matczyne Serce Niepokalanej Dziewicy, nasze intencje, naszych bliskich i naszej Ojczyzny. Różańce i setki lampionów wzniesionych ku niebu, które rozświetlały zapadający zmrok, były jak to ewangeliczne światło, które ma świecić jako przykład dla innych. Oby każdy z nas, pielgrzymów, był takim światłem dla innych.

21.09.2018r.

JUBILEUSZ 25 - LECIA KRUCJATY WYZWOLENIA CZŁOWIEKA W NASZEJ PARAFIALNEJ WSPÓLNOCIE

IMG 2323W ubeigłą niedzielę na Mszy Świętej o godz. 17.00, członkowie KWC parafii pw. św. Michała Archanioła w Rzeszowie, przeżywali jubileusz 25 - lecia istnienia swojego stowarzyszenia. Szczególnym gościem tego jubileuszu był ks dr Marek Dzik - założyciel i pierwszy koordynator KWC, który wygłosił okolicznościową homilię oraz wskazał na kluczową rolę członków KWC w szerzeniu ideału trzeżwości w naszym narodzie i społeczeństwie. Po Mszy św. koncelebrowanej, zaproszeni goście wraz z ks. Proboszczem, ks. Piotrem Staryszakiem - byłym opiekunem KWC oraz ks. Dominikiem Kiełbem - obecnym opiekunem KWC - udali się na okolicznościowe spotkanie na którym prezes stowarzyszenia -  pan Adam Guz,  podsumował 25 lat jego działalności. Celem KWC jest dawanie świadectwa człowieka wolnego od wszelkich nałogów, praktykowanie abstynencji od alkoholu i innych używek,IMG 2329 przeciwstawianie się towarzyskiemu przymusowi picia, a także niesienie pomocy ludziom słabym i uzależnionym, m. in. poprzez modlitwę różańcową. Raz na kwartał w pierwszy wtorek miesiąca w parafii odbywa się specjalne nabożeństwo połączone z Mszą św. o uwolnienie i uzdrowienie z wszelkich nałogów zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Bierze w nim udział Rycerstwo św. Michała Archanioła. Zapraszamy na nie wszystkich parafian, którzy borykają się z tym problemem. Członków KWC naszej parafii polecamu opiece naszego patrona - św. Michała Archanioła, życząc im dalszej owocnej pracy i kolejnych pięknych jubileuszy.

16.09.2018r.

ZAPRASZAMY NA STADION MŁODYCH

19385    We współpracy z Parafią Biała, zapraszamy na wyjazd młodzieży do Warszawy na Stadion Narodowy. W sobotę, 6 października, organizowany jest „Stadion Młodych: włącz pełnię wiary”. Idea spotkania skupiona jest wokół rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów w Rzymie nt.: „Młodzież, wiara”.

W programie są koncerty uwielbienia, świadectwa wiary znanych osób, Eucharystia, konferencje. Zakończenie o północy. Powrót do parafii we wczesnych godzinach porannych w niedzielę.

Koszt 65 zł. (12 zł. wejściówka, 50 zł. autokar, 3 zł. ubezpieczenie). Własny prowiant. Osoby niepełnoletnie powinny mieć zgodę swoich rodziców. Zapisać można się w zakrystii. Należy podać dane do ubezpieczenia: nazwisko i imię, adres, PESEL. Zapisy trwają do 27 września.

W zakrystii przy zapisie można pobrać druk zgody rodziców oraz regulamin spotkania.

www.stadionmlodych.pl

15.09.2018r.

SAKRAMENT I KOMUNII ŚWIĘTEJ - AKTUALIZACJA

kielicheuchar

Rozpoczynając w naszej parafii kolejny rok formacyjny i katechetyczny, dużą wagę przywiązujemy do szafowania Sakramentów Świętych - szczególnie Eucharystii - jako pamiątki ofiary Chrystusa. Szczególnym wydarzeniem związanym z celebracją tego sakramentu, jest I Komunia św. dzieci z klas III szkół podstawowych. Zapraszamy Rodziców/Opiekunów dzieci do zapoznania się z terminami spotkań oraz istotnymi informacjami, które pomogą dobrze przygotować się dzieciom do tego szczególnego wydarzenia.

http://www.michal-rzeszow.pl/index.php/sakramenty/eucharystia/i-komunia-swieta

10.09.2018r.

W KRZYŻU CIERPIENIE, W KRZYŻU ZBAWIENIE…

„…Krzyż dla mnie pewnym zbawieniem. Krzyż zawsze uwielbiam. Krzyż Pański ze mną. Krzyż dla mnie ucieczką…” (św. Tomasz z Akwinu)

DSC00024Tradycyjnie w naszym Kościele w niedzielę poprzedzającą święto Podwyższenia Krzyża św. odbyła się Droga Krzyżowa. Po Mszy św. o godz. 17:00 w blasku zachodzącego słońca rozpoczęła się procesja Drogi Krzyżowej, w której wzięli udział licznie zgromadzeni parafianie wraz z naszymi księżmi. Nabożeństwu przewodniczył nasz rodak – Ks. Mariusz Siniak, obecnie proboszcz w Wielopolu Skrzyńskim. Procesja przeszła z pod Kościoła Ul. Św. Michała, Al. Niepodległości i zakończyła się na Rondzie gdzie stoi Krzyż Jubileuszowy. Intencją nabożeństwa w tym roku była 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Teksty czytane przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej przypomniały nam o  konieczności podejmowania krzyża każdego dnia naszego życia. Chrystus bowiem biorąc krzyż na swoje ramiona dobrze wiedział co go czeka, miał świadomość, że nie będzie mu łatwo, lecz nie zawahał się nawet przez chwilę i dzięki temu dokonał dzieła odkupienia każdego z nas. Podczas procesji Krzyż nieśli: Młodzież, Rodziny i Rycerze Św. Michała. SiostraDSC00068 Jolanta śpiewem odpowiednich pieśni ubogaciła tą uroczystość, a licznie zgromadzeni parafianie włączyli się do śpiewu. Na zakończenie każdy z nas patrząc na ten KRZYŻ mógł sobie uświadomić jak wielką tajemnicę kryje ten znak i jak ważną rolę pełni w naszym życiu. Jego znaczenie staje się szkołą życia dla nas chrześcijan widzących w nim ostateczne zwycięstwo dobra nad złem.

Ewelina Nawacka

10.09.2018r.

Odszedł do Wieczności...

W niedzielę 9 września 2018 r. dotarła do nas smutna informacja. W swoim 48 roku życia i w 21 roku kapłaństwa zmarł śp. ks. Dariusz Drozd. Był on wikariuszem w naszej parafii od 26.08.1998 do 24.08.2001 roku. Następnie pracował w parafii Narodzenia NMP w Zaczerniu oraz w parafii w Gorlicach - Gliniku Mariampolskim. W latach 2007 - 2018 pełnił posługę misyjną w Gwatemali. Od 10.04.2018r. pracował jako wikariusz w katedrze rzeszowskiej.

ks.dariusz drozd

 

Eksporta w środę, 12 września, o godz. 15.00 w Katedrze Rzeszowskiej.
Pogrzeb w czwartek, 13 września, o godz. 14.00 w parafii św. Michała Archanioła w Ropczycach Witkowicach.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie.

www.diecezja.rzeszow.pl

09.09.2018r.

Bądźmy jak dzieci - uwierz, zaufaj i śpiewaj na cześć Pana!

Wraz z nowym rokiem szkolnym, ruszyły w pełni w naszej parafii Msze Święte dla Dzieci. Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na niedzielne Eucharystie, na których będą mogły poznawać Pana Jezusa i Jego naukę. Msze Święte z udziałem dzieci to również okazja by one same czynnie angażowały się w jej przygotowanie - dlatego serdecznie apraszamy dzieci już od 5 roku życia, do wstępowania w szeregi naszych "Maryjek", które swoim śpiewem ubogacają nasze niedzielne liturgiczne spotkania. Ich opiekunką jest siostra Małgorzata Sowa. Zapraszamy! :)

strona

pasek3