11.02.2019r.

SAKRAMENT CHORYCH W ŻYCIU KOŚCIOŁA

1410860524Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone. /List św. Jakuba/

Powyższy tekst przywoływany jest bardzo często w kontekście sakramentu namaszczenia chorych, gdyż udzielenie sakramentu chorych nie ma na celu - jak się nieraz sądzi - wyłącznie przygotowania osoby ochrzczonej na śmierć, lecz przede wszystkim umocnienie wiernego w jego cierpieniach. Wyjaśnienie czym jest sakrament chorych znajdziemy między innymi w Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz Kodeksie Prawa Kanonicznego. Sakramentu chorych udziela ważnie tylko biskup i kapłan, ponieważ związane są z władzą odpuszczania grzechów. Kościół zachęca wszystkich cierpiących, chorych i umierających, aby świadomie łączyli się z męką i śmiercią Chrystusa i w ten sposób przysparzali dobra całemu ludowi Bożemu, przyczyniając się do jego zbawienia. Sakrament namaszczenia chorych jest niejako konsekracją chorego, aby przez swoje cierpienia skutecznie przyczyniał się do zbawiania świata oraz aby przez śmierć sam wszedł do chwały niebieskiej.

Ks. Dominik

02.02.2019r.

Święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu czyli 2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego w polskiej tradycji zwanego – świętem Matki Bożej Gromnicznej. Podczas burzy stawiano te świece w oknach, stąd nazwa – gromnice. Jego treścią jest scena opisana w Ewangelii św. Łukasza: przedstawienie Jezusa w świątyni, spotkanie z Symeonem i prorokinią Anną. Tu po raz pierwszy rozbrzmiewa dalekie echo zbawczej misji Chrystusa, obleczonego w cierpienie krzyża. Padają też słowa zapowiadające współudział Maryi w cierpieniu Syna. A tą światłością świata, która nigdy nie gaśnie, jest ofiarowany Mesjasz. Mimo, że jest to święto Pańskie, odnajdujemy w nim wiele maryjnych akcentów, bo przecież Maryja ma wielki wkład w dzieło odkupienia. Ona jest tutaj tą, która działa, przynosi dziecko, ofiarowuje je Ojcu Niebieskiemu, słucha słów proroczych. Tradycyjnie już tego dnia na Mszach św. w naszym kościele odbędzie się poświęcenie świec. Blask ich płomieni rozprasza mrok nocy, ale jest niczym wobec tej jasności, którą przyniósł na świat Chrystus: „Ja jestem światłem dla świata. Kto idzie za Mną, nigdy nie będzie chodził w ciemnościach, lecz będzie miał światło życia” (J 8,12)

Ewelina Nawacka

28.01.2019r.

BAJKA KSM I OAZY - 2019

W niedzielę - 27 Stycznia - po Mszach Świętych o godz. 9.00, 10.30 i 12.00 - mogliśmy podziwiać spektakl teatralny przygotowany przez młodzież działającą przy grupach duszpasterskich naszej parafii. W tym roku młodzież wystawiła "Opowieść Wigilijną". Dziękujemy im za włożony trud w przygotowania tego pięknego spektaklu i zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia :)

50986825 1001844760014383 7763902416931520512 n

23.01.2019r.

Dziecięce Jasełka

W niedzielę - 20 stycznia - gościliśmy w naszej parafii młodych artystów z Domu Dziecka, którzy wraz z wychowawcami przedstawili dla nas piękną inscenizację jasełek. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

IMG 2751

23.01.2019r.

ZAPRASZAMY NA BAJKĘ :)

Oddział KSM "Pod Dzidą" oraz Oaza parafii pw. Św. Michała Archanioła w Rzeszowie, przygotowali dla naszych parafian spektakl teatralny będący adaptacją  "Opowieści Wigilijnej" autorstwa Charles'a Dickens'a. Premiera spektaklu już w niedziele - 27 stycznia. Zapraszamy wszystkich parafian - szczególnie tych najmłodszych - do wspólnego obejrzenia i docenienia wysiłku młodych artystów.

Zwiastun video - https://www.youtube.com/watch?v=mnX9f1Me9NU

KSM POD DZIDĄ ORAZ OAZA PARAFII ŚW.MICHAŁA ARCHANIOŁA W RZESZOWIE 1

16.01.2019r.

OPŁATEK PARAFIALNY

wertyuiopW dniu 13 stycznia br. po Mszy św. o godz. 17:00 w Domu Parafialnym odbyło się spotkanie opłatkowe przedstawicieli wszystkich grup duszpasterskich działających w naszej Parafii, Rady Osiedli, Dyrekcji szkół i przedszkoli, instytucji związanych z naszymi osiedlami i parafią, jak również zaproszonych gości. Spotkania opłatkowo-noworoczne w naszej Parafii to już wieloletnia tradycja. W bożonarodzeniowy nastrój wprowadziła nas kolędą „Wśród nocnej ciszy”, następnie przy blasku świecy wysłuchaliśmy słów Ewangelii odczytanych przez ks. Rafała o narodzeniu Pana Jezusa. Rolę gospodarza pełnił Ksiądz Proboszcz, który serdecznie wszystkich przywitał wyrażając swoją radość z naszego spotkania. Powiedział też, że to szczególny czas, w którym jesteśmy razem by pomodlić się, pobyć ze sobą, pośpiewać kolędy. Najważniejszą częścią spotkania było podzielenie się opłatkiem, które wcześniej zostały poświęcone przez ks. Proboszcza. Długo to trwało, płynęło wiele ciepłych słów, życzeń zdrowia, opieki Bożej, błogosławieństwa. Były uściski  i wzruszenie. To ten moment – wśród innych, podobnych spotkań w roku – jest wyjątkowy, jedyny i najdłużej pamiętany. Po łamaniu opłatkiem wszyscy zostali ugoszczeni ciepłym, smacznym posiłkiem. Przy wigilijny stole była też okazja, by wymienić poglądy, podyskutować o minionym czasie i o nadziejach związanych z Nowym 2019 Rokiem. Modlitwa i błogosławieństwo naszego Księdza Proboszcza zakończyły to wyjątkowe spotkanie. Dziękujemy Panu Bogu za ten wieczór radości, który zapewne kiedyś przyniesie błogosławione owoce w życiu uczestników tego wydarzenia. Wszystkim przybyłym na spotkanie serdecznie dziękujemy za stworzenie świątecznej atmosfery i życzymy wszelkiej pomyślności w 2019 roku.

Ewelina Nawacka

13.01.2019r.

KRZYŻ MISYJNY DLA O. JÓZEFA MATUŁY - BRATA KS. CZESŁAWA

IMG 0752W niedzielę 6 stycznia 2019 r., w uroczystość Objawienia Pańskiego oraz w Dniu Modlitwy i Pomocy Misjom franciszkanin o. Józef Matuła, brat naszego wikariusza - ks. Czesława, przyjął z rąk swojego prowincjała krzyż misyjny. Obrzęd posłania do Ugandy w Afryce odbył się w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. Ojciec prowincjał obecnym na uroczystości rodzicom misjonarza i jego proboszczowi ofiarował różańce z pereł z relikwiami bł. Zbigniewa i Michała, aby codziennie modlili się za o. Józefa, udającego się 14 stycznia do Kakooge. Krakowska prowincja franciszkanów ma najwięcej misji i misjonarzy w Zakonie. Tylko w ostatnich trzech latach prowincjał zakonu franciszkanów, posłał dziewięciu nowych braci kapłanów, do krajów w ktorych podejmą oni posługę misyjną.

O. Józef Matuła urodził się w 1985 r. w Kolbuszowej na Podkarpaciu. Do Zakonu Franciszkanów wstąpił w 2004 r. W 2006 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Dwa lata później - wieczystą profesję zakonną. 2 czerwca 2012 r. przyjął święcenia kapłańskie w Krakowie i wyjechał do pracy w Blieskastel w Niemczech. Przez ostatnie miesiące uczył się języka angielskiego w Stanach Zjednoczonych. Życzymy ojcu Józefowi Bożego błogosławiństwa i zapewniamy o modlitwie, cieszac się wraz z ks. Czesławem z jego otwartości i misyjnego powołania. Szczęść Boże!

 

 

06.01.2019r.

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO - TRZECH KRÓLI

c m bKościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego (gr. Epifania), która w naszym kraju znana jest pod nazwą Trzech Króli. Uroczystość ta jest pamiątką dnia, w którym nowo narodzony Syn Boży objawił się na ziemi w tajemnicy Wcielenia, ukazując się poganom w osobie Dzieciątka. Jest to uroczystość najstarsza i jedna z największych w roku kościelnym. Swymi początkami sięga III w.Dawniej w dniu tym święcono złote przedmioty, kadzidło, mirrę, a także kredę. Chodziło tu o upamiętnienie darów złożonych Jezusowi. Nieznaną w Polsce mirrę zastępowały ziarenka jałowca, kadzidłem natomiast były wymieszane z żywicą zioła. Do naszych czasów przetrwał głównie zwyczaj święcenia kadzidła i kredy, którą po powrocie z kościoła wypisywano na drzwiach inicjały trzech królów oraz datę bieżącego roku, np. K+M+B 2002. Podane symbole, przyjmowane powszechnie jako pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu, w tradycji Kościoła są tłumaczone też inaczej, gdy przyjmiemy, że K (łac. C), M i B są pierwszymi literami łacińskich wyrazów: Christus Multorum Benefactor - tzn. " Chrystus dobroczyńcą wielu", albo: Christus Mansioni Benedicat - czyli "Niech Chrystus błogosławi temu domowi". Ostatnie z powyższych tłumaczeń stanowi noworoczne błogosławieństwo udzielane domowi przez Kościół. Oznaczanie drzwi takimi symbolami jest świadectwem tego, że w danym domu mieszka rodzina chrześcijańska.

25.12.2018r.

URODZINOWY TORCIK PANA JEZUSA

Jak co roku - tradycyjnie w dniu 25 grudnia - świętowaliśmy narodziny Pana Jezusa. W czasie Mszy swiętej z udziałem dzieci, uroczyście poświeciliśmy torcik urodzinowy Pana Jezusa, którym mogły częstować się wszystkie dzieci obecne na Eucharystii. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszego radosnego przeżywania narodzin naszego Zbawiciela.

iiiiuuuuuu Easy

25.12.2018r.

UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA - PASTERKA

DSC00138 EasyCo roku w nocy z 24 na 25 grudnia katolicy udają się na Pasterkę – pierwszą Mszę św. Bożego Narodzenia. Eucharystia jest odprawiana o północy i otwiera oktawę liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia. Pasterka to centralny punkt obchodów związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa. Wieczór wigilijny, który poprzedza kolejną rocznicę przyjścia na świat naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa, jest wieczorem wyjątkowym, długo wyczekiwanym zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Każdy z nas spędza go w gronie najdroższych mu osób. Jego rodzinna, pełna optymizmu, radosna atmosfera udziela się każdemu. Punktem kulminacyjnym całego wieczoru jest Pasterka. Uroczysta Msza św. upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy dążących do Betlejem. Pasterka swoją nazwę zawdzięcza ubogim chłopom, którzy jako pierwsi przybyli do małego Jezusa. Radosną nowinę przyjścia na świat Zbawiciela, Anioł z nieba oznajmił właśnie pastuszkom, pilnującym swoich owiec. Bez wahania udali się oni do miasta dawidowego, gdzie znaleźli „Dziecię owinięte w pieluszki i położone w żłobie”.

Ewelina Nawacka

25.12.2018r.

WIZYTA DUSZPASTERSKA 2018/2019

wizuya duszpasW czwartek, 27 grudnia, rozpoczynamy odwiedziny duszpasterskie parafian – kolędę. Kolęda to szczególne spotkanie duszpasterza z jego wiernymi. Okazja do wspólnej modlitwy, udzielenia błogosławieństwa, rozmowy. Podobnie jak w poprzednich latach ofiary z kolędy można składać na tacę w kościele. Są one przeznaczane na cele diecezjalne i parafialne.

 

 

 

Plan kolędy:

Czwartek – 27. 12. 2018r.

od godz. 9.00 – ul. Południowa, Stoczniowców, Hutników, Betleja, Marynarzy, Czołgistów, Lotników, Saperów

od godz. 14.00 – ul. Słodka, Miodowa, Ułanów (domki) Dołowa

Piątek – 28. 12. 2018 r.

od godz. 9.00 – ul. Mieszka I (cała)

od godz. 14.00 – ul. Św. Michała Archanioła, Kwietniowa

Sobota – 29. 12. 2018 r.

od godz. 9.00 – ul. Paderewskiego (numery: 2 – 28), Norwida, Orkana, Przybosia, Szymanowskiego, Struga, Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Modrzejewskiej

od godz. 14.00 – ul. ul. Puszkina, Ossolińskich

Środa – 02. 01. 2019 r.

od godz. 16.00 – ul. Cytadeli Warszawskiej, Obrońców Helu, Hubala, Nizinna, Paderewskiego 3E

Czwartek - 03. 01. 2019 r.

od godz. 16.00 – ul. Grudniowa, Sierpniowa, Wrześniowa, Paderewskiego (domki), Krzyżanowskiego (domki)

Sobota – 05. 01. 2019 r.

od godz. 9.00 - ul. Zwiadowców, Artylerzystów, Wytrwałych, Jesienna

od godz. 14.00 – ul. Czerwcowa, Lipcowa, Krzyżanowskiego 14

Poniedziałek – 07. 01. 2019 r.

od godz. 16.00 – ul. Wiosenna

Wtorek – 08. 01. 2019 r.

od godz. 16.00 - ul. Zimowa, al. Niepodległości 7, 9

Środa – 09. 01. 2019 r.

od godz. 16.00 – al. Niepodległości 11, 13, 15

Czwartek - 10. 01. 2019 r.

od godz. 16.00 – al. Niepodległości (szeregówki)

Piątek – 11. 01. 2019 r.

od godz. 16.00 – al. Krzyżanowskiego 16, 18, Rejtana 35, 37

Sobota – 12. 01. 2019 r.

od godz. 9.00 – ul. Letnia

od godz. 14.00 – al. Rejtana, 39, 41, 43, 45

Poniedziałek – 14. 01. 2019 r.

od godz. 16.00 – ul. Ułanów 6, Ułanów 10

Wtorek – 15. 01. 2019 r.

od godz. 16.00 – ul. Paderewskiego 1A, 1B, 1C, 1D

Środa – 16. 01. 2019 r.

od godz. 16.00 – ul. Paderewskiego 1E, 1F, 1G, 1J

Czwartek – 17. 01. 2019 r.

od godz. 16.00 – ul. Paderewskiego 1H, 3A, 3B

Piątek – 18. 01. 2019 r.

od godz. 16.00 – ul. Paderewskiego 3C, 3D, 3F

Sobota – 19. 01. 2019 r.

od godz. 9.00 – al. Krzyżanowskiego 26, 28, 30

od godz. 14.00 – 30 A, 30 B, 30 C, 30 D

Poniedziałek – 21. 01. 2019 r.

od godz. 16.00 – ul. Paderewskiego 30 E, 30 F

Również w poniedziałek, 21 stycznia, po godz. 16.00 odwiedzimy parafian, którzy nie mogli być na kolędzie w wyznaczonym dniu. Prosimy odwiedziny ustalić w zakrystii.

24.12.2018r.

TORT URODZINOWY PANA JEZUSA

Zapraszamy serdecznie wszytkie dzieci do wspónej radości z narodzenia Pana Jezusa oraz do skosztowania Jego urodzinowego torciku. Msza Święta dla dzieci tradycyjnie odbędzie się 25 grudnia o godzinie 12.00, a po jej zakończeniu na wszystkie dzieci czeka słodki kawałek czekoladowego torcika. Wspólnie w radości bedziemy obchodzić narodziny Pana Jezusa i z całą wspólnotą parafialną dzielić się wzajemnie życzeniami. Zapraszamy :)

IMG 2647

 

24.12.2018r.

ŻYCZENIA PARAFIALNE

gdfghdfhhrhrheZ okazji świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć Wam życzenia radosnego przezywania Bożego Narodzenia w zdrowiu oraz ciepłej, rodzinnej atmosferze.  Niech Boże Dziecię błogosławi Wam w Nowym Roku, by był on dla Was czasem pokoju  i spełnienia wytyczonych celów. Niech znikną wszelkie niepokoje, a ich miejsce zajmie nadzieja pokładana  w Panu.

Wasi Duszpasterze

18.12.2018r.

SPOWIEDŹ

ADWENTOWA

CZWARTEK 20 XII 2018

 

8.30 - NABOŻEŃSTWO POKUTNE

9.00 – 10.00 - SPOWIEDŹ

10.30 - NABOŻEŃSTWO POKUTNE

11.00 – 12.00 - SPOWIEDŹ

14.30 - NABOŻEŃSTWO POKUTNE

15.00 – 16.30 - SPOWIEDŹ

16.30 - NABOŻEŃSTWO POKUTNE

17.00 – 18.00 - SPOWIEDŹ

18.00 – EUCHARYSTIA

pasek3