17.02.2018

KSM w zimie też się rusza!

Puławy (KiczeraSki) - Chętną młodzież zapraszamy na kolejne wypady na narty!

kiczera1

kiczera2 1

 

 

 

 

 

 

 

Calineczka011.02.2018

 WIELKA PRZYGODA MAŁEJ DZIEWCZYNKI - BAJKA "CALINECZKA"

Wiele trudu, prób, spotkań i ćwiczeń, kostiumy i dekoracje, scenariusz i reżyseria, dźwięk, muzyka i światła. Wszystko dla trzech występów w niedzielę (11 lutego). To jak z obiadem, który tak długo przygotowywany, znika w kilka minut. A jednak warto było! Bo przedstawienie pt. "Calineczka" wyszło znakomicie. Katolickie Calineczka2 2Stowarzyszenie Młodzieży "Pod Dzidą" działające w naszej parafii nie zawiodło swoich małych fanów. Ta bajka znana wszystkim, dzięki oryginalnej interpretacji i adaptacji do świata współczesnego, cieszyła się równie wielkim zainteresowaniem dorosłych. Historia małej Calineczki mogła poruszyć, choć ta mała istota okazała się wielka duchem i potrafiła postawić na swoim. Nie udało by się to jej jednak dzięki serdecznej pomocy życzliwych przyjaciół. Choć wielu i w różny sposób ubiegało się o jej względu i towarzystwo, tylko ten, który z największą determinacją jej szukał, zdobył wybrankę swojego serca. I żyli długo i szczęśliwie? Z pewnością, ponieważ jak powiedział narrator na końcu spektaklu: dobro, pomoc i bezinteresowność zawsze popłaca, a darowane szczęście do nas powraca. Młodzieży dziękujemy za piękne i pouczające przedstawienie, a także, może ponad to, pokazanie swoich talentów, wartości współpracy i piękna poświęcania czasu dla innych. Młodzież dobra jest!

ks. Piotr

Calineczka2 1

ADORACJA 19.01.201819.01.2018

WSPÓLNIE Z JEZUSEM

Czas spędzony z Bogiem, choćby w milczeniu, nigdy nie jest stracony; zawsze jest ubogacającym spotkaniem... Taki tez był czas wspólnej adoracji naszego KSM-u w piątkowy wieczór. Nie potrzeba wiele, by się pomodlić. A przecież nic tak nie jednoczy wspólnoty, jak Jezus pośrodku!


 

KSM.OPŁATEK2017 325.12.2017

OPŁATEK KSM 2017

      Tradycyjnie przed Pasterką nasz oddział modlił się i łamał opłatkiem składając życzenia. Zwieńczeniem był wspólny śpiew kolęd w kościele i Msza święta o północy ze wspólnotą parafialną. Bóg się narodził i jest z nami! Niech Bóg rodzi się w nas i między nami każdego dnia!

 

*    *    *

 


 

KSM.CHOINKA.201722.12.2017

MY (OAZA I KSM) JUŻ JESTEŚMY GOTOWI!

Kolejne spotkanie KSM za nami!

1. LIST: Zgodnie z tradycją bezpośrednio po Eucharystii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której KSM-owicze przeczytali listy do siebie samych, spisane rok temu i napisali nowe, które ujrzą światło dzienne za rok o tej porze. To dobry sposób na zobaczenie, co się zmianiło i czy udało się zrealizować wszystkie cele oraz uniknąć błędów.

2. CHOINKA: Oczywiście nie do pomyślenia było, aby sala KSM nie była przygotowana na Święta. OAZA już swoją udekorowała. Młodzież z KSM zabrała się do tego bardzo poważnie. Oto efekt ich współpracy. Voilà!

3. Na zakończenie - wspólny śpiew kolęd w ramach próby koncertu przed Pasterką.

 

KORBANIA KSM 16.12.201716.12.2017

NIEPOKONANI

      Mimo niesprzyjających warunków, siedmiu śmiałków w sobotni poranek (16 grudnia) wyruszyło na zimową wyprawę. Cel mieli jasny: zdobycie szczytu Korbania zimą. Śmiało można przypuszczać, że byli pierwszymi którzy podjęli tak odważną decyzję. Padający śnieg, zaspy w niektórych miejscach sięgające po pas, rwące potoki przykryte warstwą lodu, silny wiatr zrzucający czapy śniegu i konary drzew łamane pod ciężarem białego puchu nie były im straszne. Przed nimi dziewicza przyroda, jeśli ślady to jedynie dzikich zwierząt, a jeśli ludzie, to tylko dwóch myśliwych. Ale dokonali tego! Mimo skrajnego wyczerpania, obeszło się bez odmrożeń. Cała wyprawa, uwieńczona wielkim zwycięstwem nie tylko nad przyrodą, ale przede wszystkim nad sobą.


 

MIKOŁAJ KSM 09.12.201709.12.2017

WIECZÓR NA BOGATO W KSM "POD DZIDĄ"

      Zaczęło się pobożnie od tradycyjnych już wspólnych nieszporów w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Po krótkiej prezentacji patrona, którym był św. Mikołaj, odbył się konkurs sprawdzający wiedzę na temat objawień Matki Bożej w Fatimie. Dobrze się złożyło, że właśnie w dniu Jej poświęconym mogliśmy sprawdzić swoją faktyczną wiedzę dotyczącą jej orędzia dla świata. Jeszcze długopisy nie zdążyły nam ostygnąć, gdy do drzwi sali KSM zapukał niespodziewany gość. Zapewne usłyszał, że była o nim mowa i postanowił to sprawdzić. Nie przyszedł oczywiście z pustymi rękami. Każdy otrzymał prezent, było też kilka wspólnych dla całego oddziału. Miła pogawędka i zdjęcia nie trwały długo, bo święty musiał pędzić dalej. My jednak zostaliśmy, by uczcić uroczystość Matki Bożej także kulinarnie. Tosty były pyszne, zwłaszcza że nie obowiązywała wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, więc można było przygotować ich bardziej sycącą wersję. Posileni, oddaliśmy się z zapałem tworzeniu ozdób świątecznych. Pod czujnym okiem pomysłodawczyni mogliśmy dać upust swojej wyobraźni i sprawdzić cierpliwość oraz precyzję. Zdjęcia z pewnością mówią same za siebie. I tak upłynęło kolejne spotkanie integracyjne KSM (jedno z czterech typów, jakie mamy co miesiąc w oddziale). I jak tu nie przyjść na następne spotkanie?.. =)


 

IMG 3990 kopiaKRÓLUJ NAM CHRYSTE!

      26 listopada 2017 r., w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w katedrze rzeszowskiej zgromadzili się m.in. członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Grupa młodzieży z KSM złożyła przyrzeczenie. Wśród młodych było także dwoje z naszego oddziału KSM "Pod Dzidą". Członkowie AK otrzymali nominację na prezesów oddziałów parafialnych Akcji Katolickiej. Na zakończenie Mszy św. biskup rzeszowski Jan Wątroba odczytał Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

(tekst i foto: tn; http://www.diecezja.rzeszow.pl)


 

TORCIK PIŁSUDZKIEGO 12.11.201712.11.2017

"TORCIK PIŁSUDSKIEGO"

      "Nie ma już? Ooo... jaka szkoda!", słychać było po Mszy św. o godz. 12:00. Czego było szkoda? Torciku noszącego imię marszałka Józefa Piłsudskiego, którym w niedzielę można było się poczęstować po Mszach do południa. Ciasta upieczone przez członków parafialnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży "Pod Dzidą" z okazji obchodzonej dnia poprzedniego 99-tej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dobry pomysł! - powiedział ktoś wychodząc z kościoła. Oczywiście, nie o sam torcik chodzi. Młodzież należąca do stowarzyszenia, którego priorytetem jest służba Bogu i Ojczyźnie, wyraża nadzieję, że ten kawałek ciasta był nie tylko słodkim przysmakiem, ale i przyczyną do rozmów i refleksji nad Polską i jej historią. Słodko im dziekujemy!

KSM "Pod Dzidą"


 

PATRIOTYCZNA 10.11.201710.11.2017

WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

Piątkowy wieczór w naszej parafii był niezwykle bogaty w wartości patriotyczne, a to za sprawą bliskiego Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada obchodzimy 99-tą rocznice odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Z tej okazji Rodzina Radia Maryja, chór „Michael” oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży „Pod Dzidą” z naszej parafii zorganizowały ten niezwykły wieczór. KSM przygotował spektakl słowno-muzyczny bogaty we fragmenty literatury narodowej, który streszczał niełatwe dzieje narodu. Teksty przeplatane były znanymi pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru „Michael”, choć w śpiew włączała się cała sala Domu Parafialnego. Gwoździem programu był Pan Franciszek Batory, świadek represji i prześladowań Polaków w czasach komunistycznych. Jego wystąpienie wzbudziło wielkie zainteresowanie i chęć dalszego zgłębiania naszej historii. Niech patriotyzm, którego wyrazem była ta wieczornica, rozwija się dalej i rodzi kolejnych świadków.


 

KSM PRÓBA PATRIOTYCZNA 09.11.201709.11.2017

KSM_ZWIASTUN WIECZORNICY=)

      Do późna świeciło się światło w Domu Parafialnym, a to za sprawą młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży "Pod Dzidą", które współorganizuje "Wieczornicę patriotyczną". Niech kilka zdjęć z próby części artystycznej spotkania, zachęci do przyjścia na wieczorną Mszę św. i pozostania po niej, by zobaczyć, co po niej nastąpi...


 

KSM SALA 6.11.20176.11.2017

MŁODZI W FORMIE

      Młodzież naszej parafii ćwiczy ducha podczas cotygodniowych spotkań formacyjnych. Od wieków jednak wiadomo, że zdrowemu duchowi sprzyja zdrowe ciało, dlatego odpowiadając na wielki potencjał młodych i na ich energię, ćwiczymy także ciało. Co poniedziałek w sali gimnastycznej Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie (Wyższe Seminarium Duchowne) w godzinach wieczornych rozgrywamy budzące niemałe emocje mecze. Zresztą nie ma co próżnować, na nasze zaproszenie odpowiedziały już dwa oddziały KSM z naszej diecezji. Za niedługo zatem można się spodziewać jeszcze większych sportowych wrażeń!                                                                                                                        x.P


 

grób20173.11.2017

MŁODZIEŻ O ZMARŁYCH PAMIĘTA

      Zaraz po Uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych młodziez naszej parafii zrzeszona w oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży "Pod Dzidą" oraz w Ruchu Światło-Życie udała się na pobliskie cmentarze, by modlić się za zmarłych i zyskać w ich intencji odpust. Oaza wybrała cmentarz na Pobitnie, KSM - Stary Cmentarz przy ul. Targowej. KSM-owicze stojąc przy pomniku powstańców styczniowych (1886) poznali najpierw życiorys płk. Leopolda Lisa Kuli. Po wspólnej modlitwie, każdy, trzymając w rękach zapalony znicz, oddalił się w inną stronę cmentarza, aby zanieść go na grób, którego nie rozświetlał jeszcze płomień. Na końcu wszyscy zebrali się przy Grobie Ofiar II Wojny Światowej, gdzie zapalono wspólny znicz oddziału i odśpiewano Apel Jasnogórski. Miłość do Ojczyzny wpajana jest młodzieży w stowarzyszeniu i jest wpisana w jego hasło: Przez cnote, naukę i pracę, służyć Bogu i Ojczyźnie GOTÓW! Nic więc dziwnego, że na Starym Cmentarzu spotkaliśmy również bratni oddział KSM z parafii Chrystusa Króla, z którym mamy nadzieję rozwijać wzajemną współpracę=).


 

KSM WYKLĘCI 27.10.17

27.10.2017

PRAWDA WYZWALA - KSM "POD DZIDĄ"

W piątkowy wieczór, jak co tydzień, na pierwszym piętrze domu parafialnego słychać było odgłosy młodzieży. To spotkanie formacyjne KSM-u, które rozpoczęło się wspólnymi nieszporami, po których w kościele, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, młodzi medytowali słowo Boże o spotkaniu Jezusa z samarytanką. Późniejsze dzielenie się owocami działania słowa Bożego ukazało różne pragnienia człowieka, które streszczają się w pragnieniu Boga, ale także wielkie pragnienie Boga - szczęście człowieka. Wśród wielu wniosków i spostrzeżeń był także jeden, podkreślający konieczność stawania w prawdzie przed Bogiem i samym sobą, jeżeli chce się rzeczywiście spotkać Jezusa. Doskonałym tego przykładem byli żołnierze, których nazywamy wyklętymi. Przywołani na ostatnim spotkaniu, podczas prezentacji osoby płk. Łukasza Cieplińskiego, zostali uczczeni przez nasz oddział KSM poprzez zapalenie znicza przy pomniku im poświęconym i uroczystym odśpiewaniu hymnu KSM. Młodzież stojąca mimo deszczu na baczność w dwuszeregu, obok wpatrujących się w przechodniów podobizn bohaterów, i śpiewająca pieśń o Bogu i Ojczyźnie, na pewno była świadectwem ich patriotyzmu i zbudowała nie tylko ich samych.


 

Spotkanie 20.10.17

KSM Z MIŁOŚCI DO KOŚCIOŁA I OJCZYZNY

       Spotkanie integracyjne KSM-u w miniony piątek (20.10.17) było przesiąknięte miłością do Ojczyzny i Kościoła. Nasza młodzież przygotowała wirtualne spotkanie z płk. Łukaszem Cieplińskim. Jego życie i śmierć, listy i grypsy pozwoliły lepiej zrozumieć ofiarę, którą zapłacono za wolnośc naszego narodu. Jego przykład miłości do kraju, ale i swojej żony i synka, są niezwykle pociągające. Postać podpułkownika wybrano celowo, w związku z pogrzebem żołnierzy wyklętych: L. Rząsy i M. Zygo, który odbył sie w tym dniu na cmentarzu Wilkowyja o godz. 12.00. Zostali zamordowani w 1949 r.; byli żołnierzami Armii Krajowej i zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 

misja

     Drugą część spotkania stanowiła projekcja filmu Rolanda Joffé "Misja". Zdobywca Oscara i Złotego Globu oraz innych nagród i nominacji, z Robertem De Niro i Jeremy'm Irons w obsadzie. Film przedstawia misję jezuitów wśród Indian Guarani. Prowadzi ją ojciec Gabriel, korzystając z pomocy nawróconego łowcy niewolników. Gdy Hiszpania sprzedaje kolonię Portugalii, jezuici bronią swego dzieła przed agresją nowych panów, aż po ofiarę swojego życia. Film stanowił wprowadzenie w rozpoczynający się w Kościele w Polsce Tydzień Misyjny. Spotkanie umocniło w KSM-owiczach miłość do Ojczyzny i Kościoła. Owocem była wspólna modlitwa i postanowienie, by pamiętać szczególnie w tym tygodniu o misjach i posługujących na misjach, a także świadomość, że każdy z nas ma misję od Boga, jest więc również misjonarzem.                                         ks. Piotr


 

MUŚNIĘCI SKRZYDŁEM ANIOŁA

BIESZCZADY 14.10 2

  Zauroczeni Bieszczadami, bo jak inaczej określić takie wrażenia, wróciliśmy z sobotniej wyprawy (14.10.). Trzydziestoosobowa ekipa rządna przygód wyruszyła na bieszczadzki trakt. Zróżnicowani wiekowo, bo od piątej klasy szkoły podstawowej, przez gimnazjum, szkoły średnie, studentów, aż do ojców i matek, ale zjednoczeni wytyczonym celem - Połonina Wetlińska. Organizatorem był parafiany oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży "Pod Dzidą". Wyprawa nie odbyłaby się jednak bez wsparcia ze strony Rady Osiedla Mieszka I, za co należą się szczególne podziękowania, oraz Parafii św.  Michała Archanioła. Dlaczego Połonina Wetlińska? Trudno znaleźć lepsze miejsca w Bieszczadach, niż właśnie połoniny, by nacieszyć oczy kolorową grą lasów i traw. Pierwsze przymrozki wyzwoliły ten niezwykły i krótkotrwały krajobraz, tak charakterystyczny dla tych gór. Wielość barw nasyconych jesiennnym słońcem i lekki wiatr falujący trawami hipnotyzuje każdego, komu uda się wybrać w tym czasie w to miejsce. Wykwalifikowany przewodnik i zarazem legenda rzeszowskiego PTTK pan Zygmunt Solarski (znany w kręgach turystycznych jako Pigmej) przewodził całej grupie śmiałków. Nie oszczędzał tempa i nie wybierał najprostszych szlaków. Kto przeszedł z nim choć kawałek bieszczadzkiej drogi, na pewno znalazł w nim pasjonata gór i sam złapał turystycznego bakcyla. A może to jednak ktoś inny sprawia, że Bieszczady, mimo swej tajemniczości i dzikości, stają się nam po bratersku bliskie? "Bieszczadzkie anioły, anioły bieszczadzkie, gdy skrzydłem cię musną, już jesteś ich bratem" (A. Ziemianin)!

ks. Piotr
BIESZCZADY 14.10 1

FATIMSKIE KSM 13.10.17 2KSM "POD DZIDĄ"
NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE -  Kościół katedralny, 13.10.2017

      Ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie w kościele katedralnym zgromadziło rzesze wiernych. Zakończony jubileusz 100-lecia objawień w Fatimie pozwolił lepiej zrozumieć i przyjąć na nowo orędzie Matki Bożej. Z naszej parafii w modlitwie uczestniczyła delegacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży "Pod Dzidą".


 

KSM2

piłkiKSM-owicz SIĘ RUSZA!

      Aby służyć Bogu i Ojczyźnie nieraz potrzeba krzepy. Wychodząc na przeciw tym wymaganiom informuję, że sala gimnastyczna Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie (Wyższe Seminarium Duchowne) przy ul. Witolda 11A jest do naszej dyspozycji do czerwca 2018 roku. Piłka nożna, ręczna, siatka, czy kosz... co tydzień w poniedziałek o 19:30. Jeżeli sala będzie odwołana (np. z powodu rekolekcji), uprzedzę wcześniej. Sali nie ma na pewno 16 października! Na pewno będą rozgrywane sparingi towarzyskie z zaprzyjaźnionymi oddziałami KSM z diecezji. Wychodźcie z inicjatywą i sportowym zapałem.

ZAPRASZAMY!


 

WYBORY KIEROWNICTWA KSM - 28.09.2017

WYBORY KSM 28.09.17WYNIKI GŁOSOWANIA WALNEGO ZEBRANIA ODDZIAŁU:

PREZES: Artur Sroka

ZASTĘPCA PREZESA: Marcin Rekliński

SEKRETARZ: Jakub Lamers

ZASTĘPCA SEKRETARZA: Piotr Zych

SKARBNIK: Agata Majchrowska

Wybranym i gotowym do posługi gratulujemy i życzymy oddania w służbie Bogu i Ojczyźnie!


 

KSM VIA

 

DROGA (VIA) KSM-u

      Inauguracja radiowych wypadów z Parafią św. Michała: KSM i LSO + radio Via.


 

 

KSM SPOTKANIE 22.09.17

 

SPOTKANIE KSM_22.09.2017

      Kolejne spotkanie KSM "Pod dzidą" za nami. Dziękuję Paweł Krupa za ukazanie wartości pracy, a wszystkim za obecność, modlitwę i owocną współPRACĘ? Gotów!

 


  

PORZĄDEK TO PODSTAWA DZIAŁANIA

SALA KSM 17

      Po wakacjach przyszedł czas na ogarnięcie naszej sali (19.09.). Trochę zmian, kilka nowych-starych mebli, trochę odkurzania i czyszczenia. Aby czuć się w niej, jak u siebie! Dziękuję chętnym za zaangażowanie i pomoc. Mam nadzieję, że taka postawa charakteryzuje wszystkich naszych KSM-owiczów!=)


 

pasek3